środa, 3 grudnia 2014

Saint Renan

Zacznijmy od początku... 

Saint Renan to miasteczko w którym aktualnie mieszkam. Położone w północno-zachodniej części Francji w regionie Bretania i departamencie 21 - Finister. Miasto jest przeciętej wielkości, mieszka tutaj około 8 tysięcy ludności. Położone na górkach i pagórkach, jak ja to mówię posiada jednak wszystko co potrzebne do życia oraz co znajduje się w małych Francuskich miastach(kościół, cmentarz, piekarnia <3).

Saint Renan posiada także 3 piękne jeziora Ty Colo,  Laverie, Pontavennec. Dwa z nich są zagospodarowane, mam na myśli dróżki, ławki a jedno bardziej dzikie. 

Co weekend w Saint Renan można kupić świeże warzywa, przysmaki regionu(sery, kiełbasy, ciasta) na przyjezdnym targu. Wtedy zamykane jest "centrum" i ustawiają się tam stragany. 

W Saint Renan oraz całej Bretanii używa się języka francuskiego ale także bretońskiego ponieważ bretończycy bardzo cenią sobie swoją odmienność( a Bretania to nie Francja!!! lol). W Saint Renan mamy również szkołę która naucza w tego języka.

Ponieważ pochodzę z Warszawy, to miasteczko jest dla mnie troszkę za małe ale poza tym kocham je za jego mistyczność i jakąś tajemnicę którą ciągle w sobie przedemną kryje. Z resztą zobaczcie sami...

PS. Zdjęcia robione tydzień temu. Temperatura 18 st :)


Na większości Bretońskich znaków nazwa miasta po Francusku i Bretońsku
                           


                               

Bretońska szkoła kultywująca tradycje Bretońskie
Kościół Notre Dame de Elisse
Wspaniała piekarnia, z pysznymi wypiekami i bagietkami(których niestety nie jem :( )
Najdziksze z jezior


Ptaki nad jeziorem Ty Colo
                                   3 komentarze:

  1. Piękne i klimatyczne miasteczko. Marzenie wielu podróżników. Dobrze, że jest tak daleeeeeeko... Zło nie dociera :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dobra relacja i swietne zdjęcia, które oddają klimat Bretanii. Brawo!

    OdpowiedzUsuń